Góry i przedgórze

Błędne skały (nakręcono tu sceny do filmu „Opowieści z Narnii”) lub Szczeliniec Wielki -  wędrówka ciasnym labiryntem z osobliwymi figurami kamiennymi, wyrzeźbionymi przez naturę (zachwycał się nim John Adams - szósty prezydent USA i Johann Wolfgang Goethe).

Wambierzyce: „Śląska Jerozolima” - barokowa bazylika, ruchoma szopka i skansen wójta.

Broumov: w swe podwoje zaprasza czeski browar klasztorny, jeden z najstarszych w tej części Europy - wysłuchamy historii o produkcji piwa „Opat” według tradycyjnej receptury benedyktyńskiej (degustacja złotego trunku!), zrobimy zakupy w browarnym sklepie, odwiedzimy rynek, barokowy klasztor i najstarszy drewniany kościół w Czechach.

Lubiąż: największe cysterskie opactwo świata (arcydzieło śląskiego baroku) - dziedziniec, jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP, tajemnice II wojny św. - „złoto generałów”.

Świdnica: w swe podwoje zaprasza ewangelicki Kościół Pokoju z zachwycającym przepychem, barokowym wnętrzem (w skarbnicy UNESCO); na deser spacer po zabytkowej starówce.

Kuks: warto zobaczyć barokowy klasztor bonifratrów z Czeskim Muzeum Farmacji lub Krzeszów - opactwo cystersów (europejska perła baroku).

Masyw Włodarza lub Kompleks Osówka: zwiedzanie łodziami Kompleksu Riese - podziemnego miasta Adolfa Hitlera.

Nowa Ruda: Muzeum Kopalni Węgla Kamiennego - 700 m podziemnych wyrobisk, przejażdżka jedyną w Polsce podziemną kolejką górniczą, niesamowite spotkanie z Gwarkiem - lepiej mieć się na baczności!

Zamek Grodno: średniowieczna warownia, skrywająca tajemnice II wojny św. i rezerwat„Góra Choina”. 

Świdnica: w swe podwoje zaprasza ewangelicki Kościół Pokoju z zachwycającym przepychem, barokowym wnętrzem (jeden z dwóch takich obiektów na świecie, w skarbnicy UNESCO); na deser spacer po zabytkowej starówce.

Zamek Książ: koniecznie musimy zwiedzić trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce (z elementami baroku i neorenesansu, perła Dolnego Śląska) - w nim m.in. kwatera Adolfa Hitlera i historia najpiękniejszej kobiety ówczesnej Europy księżnej Daisy; na zakończenie wizyty emocjonujący spacer doliną Pełcznicy.

Zagórze Śląskie: znajdziemy się na koronie kamiennej tamy na Bystrzycy Kłodzkiej (44 m wysokości, 230 m długości).

Na życzenie grupy: 1. Czeskie „Skalne Miasto” - labirynt urokliwych skalnych form, rejs tratwą po jeziorze na szczycie góry. 2. Broumov - browar i miasto. 3. Broumovskie Ściany - skalny labirynt z pięknymi punktami widokowymi.

Rezydencje królewskie i magnackie Kotliny Jeleniogórskiej: zachwycą nas - Pałac Paulinum, Wojanów, Łomnica, Staniszów, Pakoszów oraz Miłków z browarem Spiż (odrestaurowane pałace i zespoły parkowe).

Krzeszów: czeka na nas pocysterski zespół klasztorny - perła architektury barokowej na Dolnym Śląsku.

Jelenia Góra: zapraszamy na spacer po starówce - ratusz, zabytkowe kamieniczki, baszta i Brama Wojnowska, kaplica św. Anny.

Góry Sokole: wejście na Sokoliki - wspaniały punkt widokowy na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Kotlinę Jeleniogórską, po drodze schronisko Szwajcarka.

Zamek Książ: przeżyjemy fascynację francuskimi ogrodami i barokowymi wnętrzami trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, wysłuchamy historii o księżnej Daisy i zagrabionych skarbach. 

Koniaków: z koronek można zrobić nawet... stringi! - przekonamy się o tym na wystawie w Izbie Regionalnej im. Marii Gwarkowej.

Istebna: beskidzka kultura ludowa na wesoło podczas posiady w chacie Jana Kawuloka.

Wisła: w rodzinnym mieście Adama Małysza trzeba koniecznie zobaczyć galerię z jego sportowymi trofeami i skocznię narciarską, nazwaną imieniem mistrza.

Ustroń: tutaj zaczynają się Karpaty - spacer po mieście, wjazd i zjazd wyciągiem krzesełkowym na Czantorię.

Szczyrk: narciarskie centrum Beskidu Śląskiego oferuje niemało - Sanktuarium Matki Bożej na Górce z przepiękną panoramą, wjazd wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne oraz relaksującą wycieczkę górską.

Węgierska Górka: opowieść o bohaterskiej obronie fortu przez polską załogę we wrześniu 1939 r.

Góra Żar: przyroda i technika w jednym - wjazd i zjazd kolejką terenowo-linową na szczyt zbiornika elektrowni wodnej, przepiękna panorama Jeziora Żywieckiego.

Żywiec: kufel pysznego piwa na zakończenie zwiedzania (z multimedialnymi pokazami!) Muzeum Browaru Żywiec.

Pszczyna: wizyta w zapierającym dech w piersiach zespole pałacowo-parkowym Hochbergów.

Na życzenie grupy: 1. Zwiedzanie wnętrza elektrowni wodnej. 2. Wadowice - Dom Papieski (interaktywne muzeum św. Jana Pawła II), bazylika mniejsza. 3. Oświęcim - muzeum niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 4. Tychy - Muzeum Browarów Książęcych.

 

Kłodzko: Twierdza Kłodzka (imponująca pruska forteca) z podziemnym labiryntem korytarzy minerskich oraz punktem widokowym z wspaniałą panoramą aż po góry; XIV-wieczny, kamienny most (miniatura praskiego mostu Karola).

Kletno: wizyta w ciągle żywej Jaskini Niedźwiedziej (poza Tatrami największa i najpiękniejsza w Polsce) - ok. 3 km korytarzy, złoża kości zwierząt jaskiniowych, bogactwo fantastycznych form naciekowych; górska wycieczka na Śnieżnik (1.425 m n.p.m. - najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika).

Międzygórze: urokliwy kurort o zabudowie norwesko-szwajcarskiej, wizyta nad malowniczym wodospadem Wilczki.

Złoty Stok: masa wrażeń w kopalni złota ze sztolnią Gertruda, Chodnikiem Śmierci i sztolnią Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Muzeum Minerałów.

Polanica Zdrój: czas na relaks w pijalni wód i parku zdrojowym.

Duszniki Zdrój: wizyta w zabytkowej papierni (możliwy wyrób papieru).

Na życzenie grupy: 1. Lubiąż - największe cysterskie opactwo świata (arcydzieło śląskiego baroku). 2. Broumov (czeski browar klasztorny).

Bardo: solidny zastrzyk adrenaliny! - emocjonujący spływ pontonami przełomem Nysy Kłodzkiej.
Włodarz: wielkie podziemne miasto, skrywające tajemnice III Rzeszy,  podziemna przeprawa łodzią.
Zamek Grodno: legenda o ukrytych skarbach.
Zamek Książ: tajna kwatera Adolfa Hitlera z podziemnym schronem, barokowe salony.
Świdnica: najcenniejsza - po wrocławskiej - starówka w Polsce, zachwycający przepychem barokowy, ewangelicki Kościół Pokoju (w skarbnicy UNESCO).
Broumov: zwiedzanie i degustacja złocistego trunku w najstarszym browarze w Czechach, zakupy.

Na życzenie grupy: 1. Paintball. 2. Quady. 3. Samochody terenowe. 4. Tyrolka. 5. Adrspach. 6. Tajne laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze.

Karpacz: zwiedzanie świątyni Wang (zbudowana bez użycia gwoździ!), „zdobycie” wyciągiem Kopy, górski spacer malowniczą trasą na Śnieżkę lub Szrenicę, wodospady Kamieńczyk i Szklarki.

Piechowice: zwiedzanie huty - miejsca, w którym splatają się piękno szklanych arcydzieł i ręczna produkcja; zakupy w zakładowym sklepie z kryształami.

Jawor: do swego wnętrza zaprasza ewangelicki Kościół Pokoju z zachwycającym przepychem,barokowym wnętrzem (lista UNESCO).

Kowary: zobaczymy przeurocze miniatury dolnośląskich zabytków (klasztory, kościoły, pałace i starówki w skali 1:25).

Harrachov: w ,,alpejskiej wiosce’’ tuż za miedzą zdobędziemy wyciągiem Czarcią Górę z mamucią skocznią narciarską (rekord 214,5 m - fruwali tu Adam Małysz i Kamil Stoch).

Na życzenie grupy: Ścięgny - Dziki Zachód w Karkonoszach (zabawa w kowbojów i Indian na powierzchni 40 ha,  przejażdżka kolejką westernową, strzelanie z łuku i broni pneumatycznej, pokazy kowbojskich scenek, posiłek w saloonie, mini koncerty country, napad na bank - ciekawe, kto się najbardziej obłowi?).

Duża i mała pętle bieszczadzkie: niezwykłe panoramy podczas przejazdu malowniczymi serpentynami, górska wycieczka na Połoninę Wetlińską (1.255 m n.p.m.).

Cisna: poczujemy się za pan brat z ,,zakapiorami’’ w kultowej karczmie „Siekierezada”.

Majdan: przezabawna przejażdżka kolejką wąskotorową, w połowie trasy wypad na słowackie piwo i czekoladę ,,studentską’’.

Solina: relaksujący rejs statkiem po ,,bieszczadzkim morzu’’, spacer po największej w Polsce zaporze wodnej.

Myczkowce: zwiedzimy zdumiewające różnorodnością Centrum Kultury Ekumenicznej z miniaturami cerkwi, ogrodem biblijnym i minizoo.

Górzanka: w dawnej cerkwi poczujemy magię ikon.

Nowosiółki: wysłuchamy niezwykłej opowieści o kościele, postawionym w jedną noc, a z bieszczadzką naturą staniemy oko w oko w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim ,,Knieja’’.

Lesko: ślady dawnych kultur odkryjemy podczas zwiedzania synagogi, kirkutu, rynku i zamku Kmitów.

Sanok: ślub brał tutaj Władysław Jagiełło, a Dobry Wojak Szwejk zakończył swą wojenną wędrówkę; potem spacer śladami Bojków, Łemków i Pogórzan w fascynującym skansenie budownictwa wiejskiego.

Krosno: czekają nas hutnicze szkolenie w Centrum Dziedzictwa Szkła i spacer po renesansowym Rynku.

Na życzenie grupy: 1. Muczne - oko w oko z potężnymi żubrami w pokazowej zagrodzie. 2. Ruiny zamku Kmitów na górze Sobień. 3. Bóbrka: jak zmienił świat ,,skalny olej’’? - wizyta w Muzeum Przemysłu Naftowego. 4. Żarnowiec, dawny dworek Marii Konopnickiej - ,,Rota’’ oraz opowieść o krasnoludkach i sierotce Marysi.

Śliwowica łącka: trzeba mieć mocną głowę, by wytrzymać wizytę w wytwórni śliwowicy -  film i opowieść o produkcji trunków, później degustacja soków, win oraz ponad 70- procentowych (!) napitków.

Trzy Korony (982 m n.p.m.): wejście na kultowy szczyt Pienin, zejście w stronę wijącego się w dole Dunajca - warto się spocić, bo widoki zapierają dech w piersiach!

Spływ przełomem Dunajca: flisacy rozśmieszą nas do łez, snując góralskie opowieści podczas spływu tratwami od Sromowców Niżnych do Szczawnicy.

Pieniny: zachwycająca panoramami białych skał, całodzienna wycieczka górska, wizyta w bacówce (oscypki, bundz, żętyca), przejście głównym grzbietem Małych Pienin na słowacką stronę (po drodze widoki na Pieniny, Tatry, Gorce i przełom Dunajca), powrót na polską stronę.

Dębno: niepowtarzalny nastrój XV-wiecznego, drewnianego kościółka, w którym filmowy ślub wzięli Janosik i Maryna.

Niedzica: poczujemy się jak dawni strażnicy na granicy polsko-węgierskiej, myszkując po XIV-wiecznym zamku nad Dunajcem; niezwykłe krajobrazy ujrzymy podczas spaceru po zaporze Jeziora Czorsztyńskiego.

Początek strony